dne

Polévka z dýně Hokaido

Výborná podzimní polévka, která je pohlazením nejen pro oko a duši, ale i celou trávící soustavu. Přidáním zázvoru však získá říz a prohřeje celé tělo.
Polévka je lehká a skvělá i pro děti. Pro úplné mrňousky dýni jen povaříme, rozmixujeme a zakápneme kvalitním olejem.
Moji synové na "dýňovce" vyrostli. Ten základní recept jsem dostala před cca 20 lety od šikovné paní ze Zdravé výživy a od té doby s ním experimentuji. Ještě se mi nestalo, že by polévka někomu nechutnala. Kdo dýňovou ještě neochutnal, o hodně přichází.

Polévka z dýně Hokaido bez smetany
Polévka z dýně Hokaido bez smetany

Celkový čas 30 minut

Recept:

 • 1 kus dýně Hokaido (nebo ze zahrádky, od farmáře)
 • voda nebo zeleninový vývar (množství podle velikosti dýně)
 • zázvor sušený nebo čerstvý (malé množství dle chuti)
 • mléko, smetana (nemusí být)
 • dýňová nebo slunečnicová semínka (nemusí být)
 • himalájská sůl nebo sušený bujon (zelenina)
 • cibule (nemusí být)
 • olivový olej, dýňový olej nebo ghí

Postup:

 1. Dýni omyjeme, rozkrojíme a vydlabeme semínka, která do polévky nepoužijeme. Následně si dýni (slupku bez kazů u Hokaida neloupeme) rozkrájíme na menší kousky. Větší kousky se budou vařit o trochu déle.

 2. Pokrájenou dýni dáme do hrnce a zalijeme vodou. Přidáme jen tolik vody, aby byly kousky dýně hezky ponořené. Ochutíme sušeným bujonem, solí nebo použijeme rovnou vývar a vaříme do změknutí. Můžeme přidat zázvor (co kdo snese 🙂 ), a také osmahnutou cibuli.

 3. Když je dýně dostatečně měkká, polévku rozmixujeme. Pokud máte rádi v polévce kousky, rozmixujete jen polovinu polévky. Podle chuti a hustoty polévky můžeme polévku obohatit už jen olejem nebo dolít mléko či smetanu.

 4. Polévku podáváme s nasucho opraženými semínky nebo třeba krutony z kváskového chleba. 

Tisk

♥ Několik důvodů,  proč jíst dýně Hokaido:
Dýně má vysokou výživovou hodnotu. Je báječná na celé trávení a velkou posilou zejména pro žaludek a slinivku (důležité pro diabetiky). Dýně snižuje hladinu tuku v krvi, obsahuje především vitamíny A, C,  E a hodně draslíku. Dále má protinádorové účinky, posiluje nervy a celý imunitní systém. Dokonce zvyšuje i tvorbu mateřského mléka. Semínka z dýně obsahují železo a zinek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.