dne

Česnečka s brynzou á la Domikát z Valašska

5 hvězdiček, 1 hodnocení

Tato česnečka je jemnější. Navzdory tomu zasytí děti i pořádného chlapa, protože to není jen "voda s česnekem", ale polévka, co se blíží té, která se tradičně vaří na Valašsku. Pravý Domikát jsou totiž uvařené brambory a chvilenku (většinou zvlášť) ve vodě povařená a rozpuštěná brynza. Následně brambory přijdou na talíř tzv. pod polévku, zalijí se horkou vodu s rozpuštěnou brynzou, přidá se pažitka a je hotovo. Česnečka s brynzou je vlastně takový nápad (ačkoliv nevím, třeba to někdo tak dělá) a má možná ještě hlubší kontext.

Moravskou kuchyni miluji asi proto, že jí mám tak trochu v krvi. Je to díky mé babičce, která z Moravy pocházela. Vařila senzačně, přitom úplně jednoduše. Domikát sice nevařila, ale česnečku a obecně polévky od ní byly vyhlášené. Moje inspirace Domikátem je tedy nasnadě.

Určitě tuto verzi vyzkoušejte. Lze ji doporučit také lidem, kterým česnek vadí. Brynza totiž chuť česneku krásně stáhne. U nás doma tato polévka sklidila úspěch. 

Česnečka s brynzou á la Domikát z Valašska
Česnečka s brynzou á la Domikát z Valašska

Celkový čas 25 minut

Recept:

 • 4 kusy větších brambor (nebo ze zahrádky)
 • 3 stroužky česneku nejlépe čestvého (nebo ze zahrádky)
 • 250 g ovčí brynzy (množství upravte dle chuti)
 • 1 l vody
 • sušený zeleninový bujon (dle chuti)
 • himalájská sůl (v případě potřeby)
 • celý nebo mletý kmín

Postup:

 1. Brambory si očistíme, nakrájíme na větší kostičky a ve vodě vaříme do měkka. Můžeme k nim přidat kmín. Nesolíme!

 2. Když jsou brambory měkké, rozdrobíme nebo přidáváme po lžících brynzu. Mícháme, necháme ji rozpustit a jen krátce projít varem. 

 3. Nyní podle chuti doladíme sušeným bujonem či solí. Nedochucujeme dříve, protože každá brynza je jinak slaná. Někdy vůbec není potřeba dochucovat.

 4. Na konec přidáme česnek, můžeme zjemnit máslem, přidat opečený chléb a podávat. 

Tisk

Jeden komentář

 1. Šmudla napsal:

  Byla to mňamka

Tady už se nevejde ani věta. Napiš nám to jinam.