Ovesná kaše
Ano, ano, ovesná kaše může být nejlepší ranní nastartování. Jemné ovesné vločky se nemusí vařit. Jsou přitom zdravým základem kaše, kterou můžeme obohatit o další výborné ingredience. Objevování nových chutí je jedna z nejkrásnějších činností pro milovníky dobrého jídla. Pokud si tedy doplníme vločky o různá semínka, oříšky, ovoce a třeba i amasaké, dostaneme se na vyšší level. Miluji přípravu této kaše, protože je jednoduchá a můžu se při ní opravdu vyblbnout. 🙂
Recept:
- 1 hrnek jemných ovesných vloček (klasických nebo bezlepkových )
- semínka (dýňová, slunečnicová, konopná, lněná nebo chia...)
- sušené rozinky
- sušené datle, fíky atp.
- oříšky nebo ořechové máslo
- amasaké (nemusí být)
- dostatek vroucí vody
Postup:
-
Vločky, semínka, rozinky a sušené ovoce zalijeme vroucí vodou. Lněné semínko můžeme také rozemlet a získat s něj ještě více prospěšných látek. Ale pozor na mleté, rychleji oxiduje.
-
Necháme namočené minimálně 20 minut (30 minut je ideál) a přiklopené talířkem.
-
Kaši doladíme čerstvým ovocem dle sezóny, jogurtem, kokosem, karobem nebo kvalitním kakaem. Pokud nám nestačí přirozená sladkost můžeme klidně ještě dosladit medem nebo kvalitními sirupy (datlový, rýžový... ), a nebo použít výborné amasaké.
♥ Co je amasaké?
Jde o přirozeně sladkou (překvapivě sladkou) fermentovanou obilnou kaši, která je skvělá na zažívání. Startuje činnost enzymů, které štěpí složité cukry, a protože hodně enzymů obsahuje, rozkládá navíc tuky a bílkoviny. Když si ho dáme, nedochází ke kolísání hladiny krevního cukru v krvi. Za to nám poděkuje hlavně naše slinivka. Amasaké je vhodné i pro děti (v těhotenství, při kojení, nemoci i rekonvalescenci), protože krom výše uvedeného obsahuje velké množství vit. B, vápníku a železa. Amasaké lze připravit i doma, ale raději ho kupuji. Potřebuje totiž startér z koji rýže a je řidší a méně sladké než to kupované. U nás doma amasaké využíváme hlavně jako vynkající sladidlo. Můžeme ho také naředit a pít jako sladké mléko. Je výborné jako náplň do dezertů apod.