dne

Celerové hranolky

Rychlé a zdravé celerové hranolky nadchnou nejen milovníky celeru. Jestli nemáte odvahu postavit je i před toho nejzarytějšího odpůrce, tak doporučuji upéct i jeden plech bramborových a smíchat, protože není tak snadné je rozeznat. 😉 Nebo je přihodit jako přílohu ke šťavnatému masu. Mňam.

Nicméně pokud budete podávat jen celerové hranolky, zkuste je s dipem ze zakysané smetany, ať se chuť celeru více zneutralizuje. No, a třeba nebude co řešit. U nás doma jsou celerové hranolky oblíbenou pochoutkou a skvělým zpestřením.

Celerové hranolky
Celerové hranolky s česnekovým dipem

Čas na přípravu 5 minut
Čas vaření 25 minut
Celkový čas 30 minut

Recept:

Celerové hranolky:

 • cca 2 bulvy celeru (střední velikosti)
 • cca 4 lžíce kvalitního olivového oleje (nejlépe dezodorizovaného)
 • ½ až 1 lžička mleté kurkumy nebo kari koření (případně i sušeného česneku)
 • himalájská nebo mořská sůl (dle chuti)

Česnekový dip:

 • 1 kelímek zakysané smetany nebo bílý jogurt (v živočišné nebo v rostlinné verzi)
 • stroužek česneku (podle chuti)
 • kvalitní sůl (podle chuti)

Postup:

Hranolky:

 1. Celer(y) oloupeme pomocí nože, odřízneme vrchní i spodní část a omyjeme. Celer dobře osušíme a postavíme ho oříznutou spodní částí na prkénko (bude stabilní). Nakrájíme jej na plátky asi 1 cm silné a ty následně rozkrájíme na silnější hranolky.

 2. Vzniklé hranolky přendáme do misky, kde je nejlépe rukou smícháme s olejem, kořením (přidejte i sušený česnek, pokud nebudete hranolky podávat s česnekový dipem) a dostatečným množstvím soli.

 3. Ochucené hranolky dáme na plech s pečícím papírem a pečeme v troubě při cca 200 °C asi 25 minut. Podle Vaší trouby (i o pár minut víc), ať jsou měkké a dozlatova.

Česnekový dip:

 1. Do misky dáme zakysanou smetanu (jogurt), přidáme česnek a dochutíme solí. Hotovo.

Tisk

♥ Proč celer?

Největším benefitem celeru jsou jeho protizánětlivé účinky (cenný zdroj antioxidantů). Dále snižuje cholesterol, podporuje práci žlučníku, pomáhá při zácpě, s hubnutím a dokonce i omlazuje.