dne

Nápoj z lotosového kořene

Lotosový kořen je stále pro některé lidi velkou neznámou. Naproti tomu nádherný lotosový květ se většině vybaví. Neplést prosím s Lotusem, taky krásný, ale má čtyři kola. 🙂

Lotosový kořen pochází pravděpodobně z Číny nebo Indie. V celé Asii je používaný podobně jako naše kořenová zelenina (do polévek, zeleninových jídel, jako příloha, na smažení atd.). Obsahuje hodně minerálních látek, které získává v bahně rybníků, kde roste. Jedná se o „léčivé“ bahno plné vzácných přírodních látek. Nejvíce těchto cenný látek v něm najdeme za syrova

Na co je dobrý?

Lotosový kořen oceňujeme hlavně kvůli tomu, že je to úžasný prostředek k posílení plic a průdušek. Funguje jako dokonalý odhleňovač. Rozpouští hleny a přitom stimuluje jejich pohyb v těle. Pomáhá tím pádem při samotném nachlazení (rýma, kašel), ale i jako prevence. Působí hojivě na sliznice, které zklidňuje a hydratuje. Při angíně ho použijeme jako kloktadlo. Lotosový kořen ulevuje i lidem při astmatu. Má prý navíc schopnost napojit porušenou tkáň a cévky v mozku, a proto je často podáván po mozkové příhodě. Dále ho ocení naše krev, kosti, vazy a svaly. Působí proti únavě a umí odstranit čpavek z těla. Při dlouhodobém užíváni (cca 1 rok) vyplavuje usazeniny z kloubů.

Můžu ho také nebo jsou nějaká omezení?

Je bezpečný a může pomoci i těm nejmenším. Když jsou miminka kojená, tak pije lotosový nápoj „čaj“ maminka a od půl roku se může podávat i trocha miminku na lžičce. Od 1 roku pije čaj dítě samo.

Bude mi nápoj z kořene chutnat a kde ho seženu?

Tento podle mě lahodný nápoj velmi doporučuji. Chuť je zvláštní a řekla bych, že trochu podobná kávě. U nás doma se velmi osvědčil. Mletý lotosový kořen (prášek) je u nás v republice dobře dostupný (eshop se zdravou výživou). Neváhejte a vyzkoušejte.

Prášek využijte jak při přípravě čaje, tak třeba do smoothie.

Čas na přípravu 1 minute
Celkový čas 3 minut

Recept:

Nápoj z lotosového prášku:

  • 99-100 % lotosový kořen
  • 1 % zázvorový kořen (až od cca 3 let) (někdy bývá součástí balení)

Postup:

  1. Smícháme malou lžičku prášku se šálkem vody (a špetkou soli). V hrnci pozvolna přivedeme k varu.

  2. Lze zvolit rychlejší variantu. Malou lžičku prášku nasypat do hrnku, (přidat špetku soli) a zalít horkou (ne vroucí) vodou z konvice.

  3. V obou případech popíjíme nápoj zchladlý. Nejlépe v době mezi jídly.

Tisk