Česnečka s brynzou á la Domikát z Valašska
Tato česnečka je jemnější. Navzdory tomu zasytí děti i pořádného chlapa, protože to není jen "voda s česnekem", ale polévka, co se blíží té, která se tradičně vaří na Valašsku. Pravý Domikát jsou totiž uvařené brambory a chvilenku (většinou zvlášť) ve vodě povařená a rozpuštěná brynza. Následně brambory přijdou na talíř tzv. pod polévku, zalijí se horkou vodu s rozpuštěnou brynzou, přidá se pažitka a je hotovo. Česnečka s brynzou je vlastně takový nápad (ačkoliv nevím, třeba to někdo tak dělá) a má možná ještě hlubší kontext.
Moravskou kuchyni miluji asi proto, že jí mám tak trochu v krvi. Je to díky mé babičce, která z Moravy pocházela. Vařila senzačně, přitom úplně jednoduše. Domikát sice nevařila, ale česnečku a obecně polévky od ní byly vyhlášené. Moje inspirace Domikátem je tedy nasnadě.
Určitě tuto verzi vyzkoušejte. Lze ji doporučit také lidem, kterým česnek vadí. Brynza totiž chuť česneku krásně stáhne. U nás doma tato polévka sklidila úspěch.
Recept:
- 4 kusy větších brambor (nebo ze zahrádky)
- 3 stroužky česneku nejlépe čestvého (nebo ze zahrádky)
- 250 g ovčí brynzy (množství upravte dle chuti)
- 1 l vody
- sušený zeleninový bujon (dle chuti)
- himalájská sůl (v případě potřeby)
- celý nebo mletý kmín
Postup:
-
Brambory si očistíme, nakrájíme na větší kostičky a ve vodě vaříme do měkka. Můžeme k nim přidat kmín. Nesolíme!
-
Když jsou brambory měkké, rozdrobíme nebo přidáváme po lžících brynzu. Mícháme, necháme ji rozpustit a jen krátce projít varem.
-
Nyní podle chuti doladíme sušeným bujonem či solí. Nedochucujeme dříve, protože každá brynza je jinak slaná. Někdy vůbec není potřeba dochucovat.
-
Na konec přidáme česnek, můžeme zjemnit máslem, přidat opečený chléb a podávat.
Byla to mňamka