Kuřecí stehna na medu a pomeranči
Dlouho jsem váhala nad přípravou kvalitních kuřecích stehen. Vzhledem k tomu, že miluji med a především ten lesní, tak jsem stehna připravila pro českou kuchyni trochu nevšedně. Celé jídlo jsem ladila spíše na asijský způsob.
Kuřecí stehna jsou tedy slané i sladké chuti, kterou doprovází chuť mírně nahořklá. Slanou chuť zajistí skvělá sójová omáčka Tamari (bezlepková), sladkou až zkaramelizovanou chuť vykouzlí lesní med a mírně nahořklou chuť s vůni a vitamíny dotvoří pomeranč.
Výsledná chuť velmi překvapila mého manžela, který si ještě přidal. 🙂
Recept:
- 2 ks kuřecích stehen (bio nebo od farmáře)
- 3 lžíce sójové omáčky Tamari (nebo Shoyu (s lepkem!))
- 1- 2 lžíce lesního medu
- 1 lžíce olivového oleje (nejlépe dezodorizovaného)
- 1 ks malého pomeranče (bez chemie)
- himalájská sůl (dle potřeby)
Postup:
-
Kuřecí stehna opláchneme, zlehka osolíme a vložíme do pekáčku. Při solení opatrně, počítáme se slanou sójovou omáčkou.
-
V mističce si smícháme sójovou omáčku s medem a olejem. Touto marinádou důkladně pomažeme stehna z obou stran.
-
Omytý a na silnější plátky pokrájený pomeranč vložíme vedle kuřecích stehen a vše podlijeme trochou vody. Přiklopíme pokličkou a dáme do předehřáté trouby.
-
Kuřecí stehna pečeme na 200 °C stupňů 45 minut až 1 hodinu podle jejich velikosti. V průběhu kontrolujeme, zda je v pekáči přiměřeně vody. V případě potřeby dolijeme horkou vodu (z konvice).
-
Po té snížíme teplotu na 170 °C a odklopíme pokličku. Tímto získáme na stehnech více propečenou křupavou kůrčičku. Stehna hlídáme v této fázi bedlivěji a vzniklým sosem je vždy při kontrole přelijeme. Doba pečení bez pokličky je 20 -30 minut.
-
Dozlatova upečená kuřecí stehna podáváme nejlépe s rýží, kterou přelijeme vzniklým sosem.