dne

Žampiónová omáčka nejen pro vegany

Ano, tato omáčka není jen pro vegany. Bez obav si ji mohou dopřát snad všichni. Omáčka může být bez živočišných tuků, ale poctivá smetana ji také sluší. Na zahuštění omáčky je použitá kukuřičná mouka, takže je bezlepková. Co se týče chuti, tak tu vytváří hlavně kvalitní ingredience včetně žampiónů. Směle se tedy veganská verze může rovnat té klasické. Většinou jsou chutí veganských omáček překvapeni nejvíc ti, kteří je ještě neochutnali. 🙂 Záleží jen na vás, které verzi dáte přednost. V každém případě vám díky umeoctu tato omáčka pohladí trávení.

Žampiónová omáčka nejen pro vegany
Žampiónová omáčka nejen pro vegany je na fotce veganská, doplněná špaldovými špagetami s kousky celerové natě

Čas na přípravu 5 minut
Čas vaření 20 minut
Celkový čas 25 minut

Recept:

  • cca 250 g čerstvých žampiónů
  • olivový olej (nejlépe dezodorizovaný)
  • 1 ks středně velké cibule
  • cca 500 ml vody
  • 200 ml rostlinné smetany nebo živočišné (z rostlinných je nejvhodnější ovesná a sójová, protože nejsou tolik nasládlé)
  • 2 lžičky sypkého zeleninového vývaru bez glutamátu (nebo soli se zeleninou)
  • cca 1 lžíce hladké kukuřičné mouky
  • drcený kmín (podle chuti)
  • cca 1-2 lžičky umeocta (nebo citrónové šťávy podle chuti)

Postup:

  1. Cibuli nakrájíme na kostičky a osmahneme dozlatova na oleji. Přidáme očištěné a na plátky pokrájené žampióny, které chvilinku restujeme, aby se rozvoněly a přidáme kmín.

  2. Vše zalijeme horkou vodou a vaříme do změknutí žampiónů (cca 15-20 minut).

  3. Než sundáme hrnec (pánev) ze zdroje tepla, tak dochutíme sypkým bujónem. Dále vlijeme smetanu a dobře rozmíchanou kukuřičnou mouku v trošce studené vody. Za stálého míchání mouku povaříme (cca 1 minutu) do zhoustnutí omáčky.

  4. Po dovaření dochutíme umeoctem (!počítáme s tím, že obsahuje sůl).

  5. Podáváme s jakoukoli pro nás vhodnou přílohou.

  6. TIP:

    Umeocet je báječný na celé trávení, při bolestech hlavy, pálení žáhy atd. Při větších střevních potížích (průjmech) ho popíjíme i třikrát denně (nejlépe po každém hlavním jídle). Do hrnečku zchladlé teplé vody (ne vroucí) z konvice přidáme asi 2 lžičky umeoctu. (Ochutíme tak, aby nám voda s umeoctem chutnala a teplé popíjíme). Pro děti jsem umeocet měla vždy po ruce jako první a nejlepší pomoc při bolavém bříšku.

Tisk